Proč je u spodního prádla důležitá správná velikost

U spodního prádla by mělo být pohodlí jedním z hlavních kritérií, ideálně bychom o prádle neměli ani vědět. Špatný výběr velikosti nám ale právě pohodlné nošení prádla komplikuje.

Pánové přeceňují

Podle průzkumů nosí muži spodní prádlo větší, než je jejich reálná velikost, a to až o dvě čísla. Nejčastěji je to proto, že nechtějí, aby je prádlo škrtilo nebo omezovalo v pohybu a raději tak sáhnou po větší velikosti, než je třeba. Na jednu stranu tak sice mají pocit větší volnosti, ale zároveň nedochází ke správné opoře intimních partií, což může být nepohodlné. Přebytečná látka navíc může zbytečně pod oblečením dráždit pokožku, zvlášť, pokud jsme vrchní vrstvu zvolili upnutou. Vybrat si vhodnou velikost je proto důležité, aby nikde nic nepřekáželo a vše drželo na svém místě, i při aktivním pohybu. Ideální tak je se přeměřit a vybírat spodní prádlo podle udaných rozměrů, bez ohledu na jeho označení písmenem. Mezi nejoblíbenější střihy prádla patří boxerky s nohavičkou, které mají anatomicky tvarovaný klín a upnutý střih, hodí se tak i pod těsnější oblečení. Více volný střih nabízí trenýrky se širokou nohavičkou. Stále oblíbené jsou slipy bez nohavičky, které kopírují postavu.

Dámy zmenšují

U žen je situace přesně opačná. Raději zvolí menší velikost a riskují nepohodlí, než aby si musely koupit prádlo ve velikosti XL. Lemy kalhotek se pak zařezávají do stehen i pasu a mohou omezovat v pohybu, celodenní nošení je navíc velmi nepohodlné. I dámské spodní prádlo bychom tak měli vybírat s ohledem na pohodlí a správnou velikost, bez ohledu na to, jak velká či malá se nám zdá. Jedině tak se vyhneme nejen nepříjemnostem při nošení, ale také otlaků a podráždění pokožky a dalším zdravotním problémům. Příliš malé prádlo zvyšuje riziko infekce a opruzenin. Svou roli v pohodlném nošení hraje kromě správné velikosti i vhodný materiál. Sázka na jistotu je bavlna a její kombinace s dalšími vlákny, která je šetrná i k citlivé pokožce a ověřená generacemi.

Publikováno: 12. 03. 2021

Kategorie: Móda a styl

Autor: Milena Zvěřinová