Obávaný SOLUS: Co byste měla vědět o registru dlužníků?

O SOLUSu se napsalo již mnoho, ale stále se najde spousta lidí, kteří netuší, k čemu nejznámější registr dlužníků slouží, jaké problémy mohou negativní záznamy způsobit a jak se z databáze dostat. Chcete-li si v dané problematice udělat jasno, čtěte dál.

Co je SOLUS?

SOLUS seznam dlužníků používají banky, nebankovní společnosti, ale také energetické firmy a mobilní operátoři k výměně informací o klientech s dlouhodobými problémy se splácením svých závazků.

Jak se do SOLUSu dostat?

Do registru SOLUS se lze dostat poměrně snadno (a rychle). Stačí, když se dostanete do prodlení se splacením 2 po sobě jdoucích měsíčních splátek. V praxi samozřejmě záleží i na tom, zda komunikujete s věřitelem a snažíte se problém aktivně vyřešit. K tomu, abyste se z databáze SOLUS dostala, by mělo stačit, abyste uhradila všechny své závazky. Jenomže realita je trochu jiná a záznamy jsou v registru i 2 až 3 roky po té. Což vám může zkomplikovat život – například při žádosti o úvěr. Nabízí se sice alternativa v podobě dostupnějších půjček, ale ty se obvykle pohybují jen v desítkách tisíc korun. Registr dlužníků navíc prověřuje drtivá většina poskytovatelů půjček.

Jak odstranit záznam ze SOLUSu?

Prvním krokem je zjištění, který věřitel vaše jméno do registru zadal. Jakmile danou společnost vypátráte, přesvědčte se o tom, že jste dlužnou částku uhradili do poslední koruny. V opačném případě dluh neprodleně uhraďte, a to včetně úroků a poplatků. Dalším krokem je vypovězení smlouvy a zaslání odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů, který „zruší“ dřívější souhlas. Poté můžete požádat správce registru SOLUS o vymazání vašich údajů. Pokud je neodstraní, můžete se obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů a požádat o zajištění opatření k nápravě. Nepomůže-li vám ani ÚOOP, obraťte se na soud.

Publikováno: 27. 09. 2017 / Aktualizováno: 15. 06. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Milena Zvěřinová

Tagy: jak odstranit záznam z registru dlužníků | jak se dostat ze solusu | solus