Nebojte se přírodních materiálů

Obsah článku:
  1. Bavlněné plátno
  2. Konopí
  3. Len
Oblečení a doplňky se dnes vyrábí převážně v kombinaci bavlny s příměsí dalších elastických vláken. Oblečení na léto z umělých vláken ovšem není to pravé. Vyzkoušejte si vytvořit vlastní originální kousky, které Vám zpříjemní léto. Nemusíte však vyrábět pouze oblečení, můžete si vyrobit také spoustu doplňků, které Vám zkrášlí interiér. Budete ovšem potřebovat šicí stroje. Při výběru látek nezapomeňte sledovat složení, popřípadě objednávejte z certifikovaných obchodů, zaměřujících se na látky z přírodních materiálů.

Bavlněné plátno

Plátno má širokou škálu využití. Za pomoci šicích strojů overlock a coverlock si můžete vytvořit například utěrky, povlaky na polštáře, nebo rovnou celé povlečení, které můžete ozdobit nášivkou. Plátno je prodyšné, odvádí pot a je vhodné pro osoby s citlivou pletí, jelikož nedráždí pokožku. Díky jeho savosti se používá na utěrky, které se rychle vysuší a můžete je desinfikovat praním na vysoké teploty, nebo vyžehlením.

Konopí

Pokud již s šitím máte zkušenosti, můžete se pustit i do složitějších kousků. Oblečení z konopí má antibakteriální účinky, skvělou prodyšnost a vysokou odolnost nošení. Jeho velkou výhodou je, že „v zimě zahřeje a v létě ochladí“, můžete si tak vytvořit oblečení, které využijete celý rok. Na jeho výrobu využijete opět stroje coverlock a overlock, můžete však využít i jejich kombinací, která Vám ušetří peníze a místo. Pokud si chcete oblečení udělat zajímavé a originální, vytvořte si nášivky, nebo výšivky za pomoci šicího stroje.

Len

Využití lnu najdete například v oblečení, díky jeho vlastnosti ničit bakterie, jeho mačkavosti, která podtrhne ležérní styl a odvádění vlhkosti, které v létě oceníte. Doma si můžete vytvořit i ložní prádlo, utěrky, nebo nákupní tašky. Můžete z něj vytvořit také zajímavé aplikace, které Vám pomůže vytvořit řezací plotr. Díky němu už nebudete muset být v obležení stále se opakujících vzorů a můžete popustit uzdu fantazii!

Publikováno: 06. 05. 2020

Kategorie: Móda a styl

Autor: Milena Zvěřinová