Jak vybrat vhodnou školu pro dítě

Máte doma předškoláka a přemýšlíte, jak vybrat vhodnou školu? I u základní školy máte několik možností. Zajímavou alternativou klasické školy je například Waldorfská, Montessori nebo škola se zaměřením na umění, sport nebo kreativní činnosti.

Co dítě baví

Kdo lépe by znal dítě než jeho rodiče? Pokud máte doma milovníka kreslení, malování a všech výtvarných činností, škola zaměřená právě na umění bude tou pravou. Pokud víte, že vaše dítě potřebuje osobní přístup a běžná školní docházka není nic pro něj, vyberte například Waldorfskou školu, která dává důraz na individualitu každého dítěte. Nečekejte na výběr střední školy podle povahy vašeho potomka, vyberte chytře už i základní školu.

Zkuste se zamyslet jaká střední škola by byla pro vašeho syna nebo dceru vhodná. I když má vaše dítě na zádech zatím školní aktovku pro prvňáčky, budete se divit, jak rychle povinná školní docházka uteče a budete stát před volbou vhodné střední školy. Pokud chcete mít dítě na gymplu a víte, že jej učení baví, vyberte školu, která se zaměřuje i na odbornější předměty. Nebojte se angličtiny ani němčiny i v nižších ročnících. Už na základní škole učte svého potomka práci s počítači, případně jej rozvíjejte dalšími zajímavými kroužky, ať už ve škole nebo mimo ni.

Dostupnost od bydliště

Mnozí vybírají základní školu pro své dítě nejen podle zaměření školy a jejích specifik, ale také podle vzdálenosti od místa bydliště. V ideálním případě nechte dítě chodit do základní školy tam, kde bydlí. V tomto místě má i kamarády, může chodit do školy pěšky nebo jezdit na kole. Na tyto cesty do školy ocení školní batoh s ergonomickými prvky, tak neváhejte s investicí do zdraví svého dítěte.

Vybavení školy

Při výběru základní, střední a následně i vysoké školy často rozhoduje také vybavení školy. Zjistěte si, jestli má daná škola například počítačovou učebnu, venkovní prostory pro učení v přírodě nebo třeba tělocvičnu pro sportovní vyžití. Jako rodič máte rozhodně právo vybrat takovou školu, která vám bude vyhovovat po všech stránkách.

Nutné školní pomůcky

Mezi nutné školní pomůcky, kterými motivujete svého předškoláka, aby se do školy těšil, patří školní aktovka, včetně vaku na přezůvky a boxu na svačinu. Do aktovky přibalte školní penál, sešity, učebnice a nezapomínejte na slíbenou odměnu za dobré chování i hezké známky.

Publikováno: 21. 07. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Milena Zvěřinová