Diamanty, brilianty, drahokamy: V čem spočívá rozdíl?

Jistě se každý setkal s pojmy diamant, briliant i drahokam. Všichni si pod tím představíme třpytivé, krásné, průhledné kameny, jejichž cena je opravdu vysoká.

Zamýšleli jste se ale někdy nad tím, jaký je ve všech uvedených názvech rozdíl? Pojďme se na tyto třpytivé krasavce podívat zblízka.

Diamanty

Diamanty patří mezi nejtvrdší přírodní nerosty. Nebudeme se však zaobírat jejich vznikem ani složením, podíváme se na něj rovnou jako na šperk. Surový diamant se opracovává broušením a leštěním, díky čemuž získává svůj proslulý lesk a třpytivost.

Diamanty lze opracovat různým typem brusu. A právě diamantový brusem se dostáváme ke druhému pojmu, a to briliantu.

Brilianty

Briliant je označení pro vybroušený diamant, který má celkem 57 faset (tedy plošek), kdy 33 faset vytváří vrchní část (jedna z nich je horní ploška) a 24 faset je v dolní části (tzv. pavilonu). Díky tomuto zpracování se od něj světlo odráží opravdu efektivním způsobem, a proto je briliant nejoblíbenějším a nejznámějším brusem diamantu.

Každý briliant je tedy diamant, ale ne každý diamant je briliant.

Další typy brusů diamantu, se kterými se můžete setkat, jsou například princeznovský, srdcový, oválný, smaragdový či markýzový.

Drahokamy

A jaký vztah má k těmto nerostům pojem drahokam? Možná byste to netipovali, ale je to označení, které zahrnuje minerály, které jsou neobvyklé svým složením a také vzhledem, takže zde patří diamanty, rubíny, smaragdy či a safíry.

Drahokamy jsou tedy nadřazeným pojmem pro diamanty!

Často se můžete setkat také s označením polodrahokam. Jak odlišíme tento? Nepoučený člověk by mohl říct, že to jsou barevné varianty výše uvedených typů. Není to ale pravda! Barevný může být i diamant, což lze vidět v nabídce starožitnictví Antikart.

Polodrahokamy jsou také drahé kameny, od drahokamů však bývají odlišovány díky nižší tvrdosti.

Publikováno: 08. 04. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Milena Zvěřinová