Jak plenky ovlivňují nácvik chození na nočník?

Vašemu děťátku se blíží první narozeniny a vy přemýšlíte, že brzy bude ten pravý čas na to, abyste se pokusili vašeho potomka naučit chodit na nočník. První narozeniny, stejně tak jako ovládání chození na nočník jsou významnými milníky v životě vašeho dítěte. Obecně platí, že tyto důležité životní události se dějí v podobný čas.

Kdy je čas odložit plenky?

Jak si vybrat z nepřeberného množství tipů a rad, které zaručují, že díky nim se vaše dítě naučí chodit na nočník rychleji? Internet je plný návodů a babských rad. Některé pomohou, jiné jsou naopak nesmyslné a zbytečně stresují jak matky, tak i děti. Vy znáte svoje dítě nejlépe, a tak sami nejlépe vypozorujete, kdy je ten správný čas na nácvik chození na nočník. Nenechte se vykolejit tím, že sousedovic Baruška, která je stejně stará, už na nočníček chodí. Nikdy své dítě nesrovnávejte s vrstevníky. Třeba ještě čůrá do plenky, ale už říká první slůvka…

Mýty a pověry

Naše maminky a babičky celé dny vyvařovaly, žehlily a skládaly pleny, není se co divit, že se snažili plenkového období zbavit co nejrychleji. Velmi škodolibě tvrdí, že dnešní děti jsou „zaostalé“ protože nosí jednorázové plenky. Pro většinu dětí jsou plenky příjemné, udržují jejich zadečky v suchu, a tak je nic nenutí k tomu, aby se snažily plenek zbavit. Látkové plenky mají menší absorpční schopnost, dětská prdelka je v mokru a pro děti je to nepříjemné a studí je to. Snadněji je tak přesvědčíte, že chodit na toaletu je vlastně „životní výhrou“. Ať už používáte pro vaše dítě plenky látkové, anebo jednorázové, existuje spousta šikovných dětiček, které se plenek zbaví rychle (i jednorázových) a naopak také spousta lenochů, kteří se raději nechají maminkou opečovávat, co možná nejdéle. Nebojte, nakonec každé děťátko plenkám odroste a jednou budete na společný čas, trávený nekonečným přebalováním s láskou vzpomínat.

Publikováno: 14. 10. 2021 / Aktualizováno: 12. 06. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Milena Zvěřinová