Vegani a vegetariáni. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Stále větší množství lidí se začíná více zajímat o to, co konzumují. Jakou kvalitu mají potraviny, z čeho jsou složené, co přinesou našemu tělu. Stejně tak více lidem přestává být jedno, jaký dopad má potravinářský průmysl na životní prostředí a jak je zacházeno se zvířaty, které následně konzumujeme. Toto všechno mohou být důvody, proč se lidé začnou stravovat jako vegetariáni či vegani. Stále nemáte jasno, co tyto pojmy přesně znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl?

Jak se stravuje vegetarián?

Vegetariánství je způsob stravování, ve kterém se člověk vzdává konzumace masa a masných výrobků (včetně třeba sádla). Jejich motivací bývá myšlenka nezabíjet živé tvory pouze kvůli lidské obživě. Klíčové živiny obsažené v mase (vitamin B12, vápník) vegetariánovi nahrazují tyto potraviny:

  • mléko,

  • vejce,

  • mléčné výrobky.

Tito lidé tedy nijak nestrádají a jsou důkazem toho, že se bez masa dá zdravě žít.

Co je tabu pro vegany?

Veganství je oproti vegetariánství spíše životním stylem než typem stravování. Jedná se totiž o kompletní vyloučení veškerých potravin živočišného původu. Zároveň se vegani a vegetariáni také vyhýbají drogerii a kosmetice testované na zvířatech, oblečení a jiným výrobkům z kůže, peří nebo ovčí vlny apod. Nejčastějšími důvody jsou:

  1. ekologie,

  2. náboženství,

  3. etika,

  4. zdraví.

Proč bychom měli omezit živočišné produkty?

Věděli jste, že jednou z největších hrozeb pro životní prostředí jsou právě chovy hospodářských zvířat? Aby se měla tato zvířata kde pást, jsou kvůli nim káceny obrovské plochy lesů a pralesů, které jsou tzv. plícemi naší planety. Kromě poškozování půdy také stojí za znečišťováním vody. Dalším důvodem je fakt, že chovy těchto zvířat produkují více emisí skleníkových plynů než doprava.

Nad konzumací masa by se tak měl zamyslet každý z nás. Alespoň malé snížení množství může být nápomocné, jelikož v současné době je jeho spotřeba opravdu enormní.

Co dalšího můžeme udělat pro čistější vzduch?

Ovzduší samozřejmě znečišťuje celá řada dalších věcí, které se bohužel staly naprostou součástí moderní civilizace a nedokážeme bez nich fungovat. Mimo jiné se jedná i o tabákové výrobky určené k zapalování. Jejich uživatelů je totiž opravdu nemalé množství. Pakliže patříte mezi ně a kvalita ovzduší vám není lhostejná, můžete udělat ve svém rituálu malou změnu, kterou nejen životnímu prostředí prospějete.

Se zařízeními na zahřívání tabáku typu Pulze, mají uživatelé stejný požitek, avšak díky jejich odlišnému principu fungování, méně škodí okolí i svému organismu.

Autor: Elena Gotfried

Publikováno: 10. 11. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Milena Zvěřinová