Káva v těhotenství a při kojení: Škodí, nebo prospívá?

Kolem kávy v těhotenství a při kojení panují rozporuplné názory. Někdo pití tohoto nápoje nedoporučuje vůbec, jiní tvrdí, že šálek denně neuškodí. Jak je to ve skutečnosti s kávou a těhotenstvím? Může mít kofein neblahý vliv na vývoj miminka, nebo se z něj stal neoprávněný strašák?

Pití kávy během těhotenství

Během čekání na miminko se musíte vzdát některých potravin. Například syrové ryby, syrové maso (steaky, tatarák) a alkohol by ve vašem jídelníčku neměly být vůbec. Pokud je však vaše těhotenství bez komplikací a lékař nedoporučí jinak, kávu si v rozumném množství dopřát můžete.

Káva v těhotenství je opředena mnoha mýty. Některé budoucí maminky se jí bojí a kofeinu se raději úplně vyhýbají. Jiné si bez ranního šálku neumí představit den. Třetí skupina, která se kávové chuti vzdát nechce, ale kofein jí nedělá dobře, sáhne po bezkofeinové kávě.

Ani u klasické kávy se však nemáte čeho bát, nepřesáhnete-li doporučenou denní dávku. Přestože se názory na tuto problematiku různí, podle Americké asociace porodníků a gynekologů (ACOG) se těhotným ženám doporučuje nepřijmout více než 200 mg kofeinu denně. Nicméně nejjednodušší je navštívit káva eshop a objednat si kávu bez kofeinu.

Jeden šálek nezaškodí

Jeden šálek kávy by tedy neměl být problém. Pokud si chcete být naprosto jistá, najděte si na internetu přesné množství kofeinu obsaženého ve vašem oblíbeném kávovém nápoji. Obsah kofeinu závisí na množství použité kávy a způsobu přípravy. Například espresso má v jednom šálku 40 – 80 mg kofeinu. Oblíbené cappuccino 70 – 80 mg. Snadno si tak vypočítáte, kolik šálků si můžete dopřát. Některé ženy jsou však na kofein v těhotenství citlivější, takže i doporučená dávka může být vysoká.

Někdy vám pití kávy může doporučit i samotný gynekolog. A to zejména v případě, kdy máte příliš nízký tlak, jste malátná, točí se vám hlava a neumíte během dne normálně fungovat.

Nepříznivé účinky kávy v těhotenství

Šálek kávy si vychutnat můžete, budete-li si hlídat celkový denní příjem kofeinu. Pamatujte, že nejen káva obsahuje kofein. Ukrytý je také v cole, zeleném čaji, energetických nápojích či hořké čokoládě. Energetickým nápojům byste se měli v těhotenství vyhnout úplně, ale pokud si ráda pochutnáte na kvalitní hořké čokoládě, nezapomeňte ji započítat do svého kofeinového příjmu.

Pokud to s kofeinem přeženete, mohou se objevit nežádoucí příznaky. Nejčastěji je to silné bušení srdce a vysoký krevní tlak či zrychlený tep. Pokud by byl váš krevní tlak dlouhodobě vysoký, sáhněte raději po bezkofeinové kávě.

Vysoké dávky kofeinu mohou také rozházet spánkový režim vás i vašeho děťátka. Kofein se přes placentu dostane až k němu. Miminko ho však ve velkém množství neumí zpracovat. To, zda nepřiměřený příjem kofeinu ovlivňuje plod i vážněji, se však přesně neví.

Káva a kojení

Jak kolem kávy v těhotenství, tak o kávě při kojení panují různé mýty. Ale i tady platí, že každá maminka i miminko jsou jedinečné. Proto je nejlepší účinek kofeinu na sobě i děťátku sledovat. Pokud se však budete držet doporučené 200 mg dávky, po probdělé noci si můžete dopřát šálek kávy k povzbuzení.

Přestože se kofein v určité míře dostává i do mléka, obecně by doporučené nemělo narušit spánek či celkovou pohodu vašeho děťátka. Stravování během kojení je však velmi individuální a když si kávou nejste jistá, raději se poraďte s lékařem.

Publikováno: 25. 06. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Milena Zvěřinová