Dojeďte si pro zdraví!

Kam? Kamkoliv – na kole. Cyklistika je velmi oblíbeným sportem i u jinak lenivých lidí. Zajímá vás důvod, proč to tak je? Na kole se nemusíte učit. Kromě cyklistické helmy nepotřebujete do základu žádné zvláštní vybavení. Na kole se vydáváme do přírody, která jak známo dokáže uklidnit naše nervy, a tak si na cyklovýletu vlastně ani neuvědomujete, že „cvičíte“. Cyklistika má spoustu výhod – jak pro fyzické, tak pro psychické zdraví. Navíc je vhodná v podstatě pro každého, nezatěžuje klouby, máte-li potíže s pohybovým aparátem, můžete si pořídit elektrokolo. Jízdní kolo by měli na chvíli odložit pouze lidé, kteří jsou po operaci kyčelních kloubů, či bederní páteře. Dokud neukončí rekonvalescenci a návrat „do sedla“ by měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Silniční kolo nevyžaduje příliš vysokou pořizovací investici, pomůže vám ušetřit peníze za benzín a za parkování a kromě pěkného zadečku vám pomůže i k lepšímu kardiovaskulárnímu zdraví. Pobyt na čerstvém vzduchu je skvělý pro zvětšení objemové kapacity, budete mít i čistější pleť, více vitamínu D a mnohem lepší náladu. Trápí vás vysoký krevní tlak? Takový jednoduchý pohyb, jakým je jízda na kole, vám s vaším problémem dokáže pomoci. Stejně tak i diabetici mají lepší hladiny cukru, pokud občas někam místo autem dojedou na kole. Díky horskému kolu se vám podaří zpevnit svaly, zrychlit metabolismus, shodit pár kilogramů a jak známo, obezita má významný vliv na vaše zdraví. I zhubnutí pěti kilogramů pomůže snížit váš krevní tlak, hladinu cholesterolu, ale i cukru v krvi. Takže se vyplatí se jet alespoň jednou za týden na dvě hodinky projet na kole. Chcete-li být více motivovaní, pořiďte si do vašeho chytrého telefonu aplikaci, která bude zaznamenávat vaše úspěchy a zlepšení.

Budete odolnější proti COVID-19

Pobyt na čerstvém vzduchu a na sluníčku pomáhá našemu tělu vyrobit zásoby vitamínu D, jež je klíčový pro správné fungování imunitního systému. Tělo, které je zvyklé na fyzickou aktivitu, bude mít dostatečně trénované plíce, dokáže i s takovou nepříjemnou chorobou bojovat lépe, než tělo člověka, který všude jezdí autem a večery tráví na gauči u televizoru.

Zbavíte se stresu

Všichni procházíme velmi náročným obdobím na psychiku. Na kole se ze svého stresu prostě vyšlapete. Tělo vyplaví endorfiny, budete mít lepší náladu, další díl práce vykoná sluníčko a podzimně zabarvené listí. Když se vydáte na vyjížďku na kole s dětmi, stmelí to vaši rodinu, navíc můžete zažít spoustu legrace při objevování přírody ve vašem okolí. Hlavně nezapomeňte na blatníky, až se pojedete projet po dešti, ať neskončíte jako známý tatínek v českém filmu.

Publikováno: 13. 10. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Milena Zvěřinová