Látková sedačka a malé děti: Jde to dohromady?
Při koupi sedačky mnoho lidí uvažuje o tom, jaký potahový materiál bude pro normální fungování s malým dítětem nejvhodnější. Nevěřte názoru, že jedinou správnou volbou je kůže, stejně dobře poslouží i textilie.
Nejznámější mýtus o kožených sedačkách
Není kůže jako kůže a rovněž látka jako látka. Mnoho lidí má vůči koženým sedačkám nedůvěru kvůli špatné pověsti o jejich nepříjemném používání, který o nich neprávem koluje. Ten způsobily zejména napodobeniny kůže, které se kvalitativně s originálem nedají srovnávat. Pravá kůže dýchá, je velmi pohodlná a příjemná na dotek, nesaje pot a nezachytávají se na ní zvířecí chlupy či roztoče. Není pravda, že v létě se k ní budete lepit a v zimě z ní zas bude sálat chlad - to platí jen pro syntetické koženkové sedačky, které kůži imitují.
Zejména domácí hospodyňky a maminky s malými dětmi ocení snadné čištění kožené sedačky. Na běžné odstraňování prachu či běžných nečistot postačí navlhčená utěrka a v rámci udržení dlouhé životnosti sedačky se doporučuje použít jednou nebo dvakrát ročně ochranný přípravek na čištění a ošetřování kůže. Ten se postará nejen o její pěkný vzhled, ale také zabrání rtům nebo fixem od dětských \"uměleckých děl\", aby se do ní hluboko vpila a způsobily nenávratné škody.
Látková sedačka a zázrak mycích potahů
Výhodou textilních sedaček ve srovnání s těmi koženými je zejména jejich nižší cena, ale také různorodost barev a používaných materiálů. Výrobci totiž neustále přicházejí s novými typy látek, které kombinují s moderními a trendovými barvami, proto je u nich větší šance, že si dokážete vytvořit kombinaci přesně podle vašeho vkusu. Diskutabilní může být zejména péči a čištění. Pojem \"mycí potah\" v tomto směru zachraňuje reputaci látkových sedaček a rodičům s malými dětmi dává naději na jejich dlouhou životnost. Zapomínat bychom však neměli ani na sedačky s odnímatelnými materiály, u nichž je řešení jasné - stačí sundat a vyprat.
Mycí látková sedačka má speciálu povrchovou úpravu, díky čemuž je odolná a její čištění je téměř bezproblémové. Základem je pravidelné vysávání, kterým odstraníte prach a drobky zachycené v záhybech sedačky. Tekuté skvrny různého charakteru, které vzniknou nečekaně, je důležité nejprve odsát utěrkou, nalít na ně trochu čisté vody a opět odsát. Pokud jde o odolnější skvrny, je možné na ně použít trochu mýdlové vody, přičemž je třeba dbát na to, aby bylo mýdlo bílé a ne barevné. Na zaschlé skvrny od jogurtu nebo kečupu při takových potazích stačí malá vychytávka - obyčejná lžíce.
Její okrajem dokážete takovou nečistotu odstranit a pak ji jen vytřít mokrým hadříkem. Dobré je také sedačku znovu vysát a kartáčem urovnat její povrch. Minimálně jednou ročně byste měli sedačce vybavit odbornou péči a \"objednat ji\" na vodní tepování. Největšími nepřáteli kožených i látkových sedaček jsou kromě skvrn i mechanické poškození, které mohou způsobit různé ostré předměty, klíče nebo nesprávné sedací návyky. Za ten největší prohřešek vůči sedačce se považuje nadměrné zatěžování opěrek. Ty jsou konstruovány pouze na opírání rukou, měli byste proto zdůraznit i dětem ale i dospělým, aby si na ně nesedaly. Ať už půjde o kůži nebo textilii, sedačka se správnou péčí dokáže sloužit mnoho let. Dokonce i při malých dětech.
Publikováno: 14. 08. 2017
Kategorie: Bydlení