Syndrom dráždivého tračníku – co o něm vlastně víme?
Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je porucha zažívacího systému, spojená s řadou příznaků.
Opakující se bolesti břicha, obecný pocit nepohodlí, zvláště v oblasti střev, změny vyprazdňování s častým nadýmáním nebo třeba nevolnost – to nezní příliš zábavně, že? IBS přitom v Česku trpí odhadem 1 až 1,5 miliónů lidí!
Velmi nepříjemnou vlastností IBS je, že během několika měsíců příznaky této poruchy mizí, poté se zase vracejí a časem se mohou dále zhoršovat - to především v případě pokud vaše střeva nejsou zrovna v té nejlepší kondici. Většinu lidí napadne otázka: „Bolí mě jen břicho, protože třeba nejím zrovna nejzdravěji nebo je to snad opravdu syndrom dráždivého tračníku?“. Odpověď není jednoduchá, ale jak řekla Nancy J. Norton, zakladatelka výzkumné, neziskové organizace pro funkční gastrointestinální poruchy (IFFGD): "Téměř každý zažije občasný záchvat křečí s bolestmi břicha a průjmem nebo zácpou. Pokud jsou však tyto příznaky chronické nebo opakující se nebo když přerušují každodenní činnosti, mohou signalizovat IBS.“
Odborná společnost má samozřejmě k dispozici i vědecky podložená kritéria pro určení dané nemoci. Vydává je Římská nadace, jsou označeny římskými číslicemi - každá klasifikace obsahuje přesné definice, které pak pomáhají lékařům stanovit správnou diagnózu. Např. IBS se po poslední modifikaci, učiněné v roce 2016, přesunulo do klasifikace IV. stupně.
Pojďme se tedy podívat na typické příznaky tohoto syndromu:
- přerušovaná bolest břicha doprovázená průjmem, zácpou nebo střídavými epizodami obou
- nadýmání
- střídají se období remise s nečekanými návraty symptomů
- naléhavost tedy potřeba používat toaletu ve spěchu
- kručení v břiše i tehdy, když nemáte hlad
- přítomnost hlenu (bílá nebo žlutá tekutina) ve stolici
- pocit neúplně procházející stolice.
- Genetická predispozice (např. rodinná historie IBS) k rozvoji IBS
- Střevní infekce, která proběhla před nástupem příznaků a způsobila nerovnováhu ve střevním mikrobiomu
- Dlouhodobý stres či chronické stresové životní události nebo jiné psychosociální faktory
Publikováno: 30. 05. 2021
Kategorie: Zdraví