Máte strach z porodu?

Chýlí se vaše těhotenství ke konci? Blíží se vám termín porodu? Bojíte se, že to nezvládnete? Máte obavy z bolesti a nevíte, co vás čeká? Netruchlete! Nejste první, ani poslední! Přivést očekávané dítě na svět je takový malý „zázrak“. Tělo ženy podá maximální výkon k tomu, aby ze svého lůna „vypudilo“ plod a ten se stal životaschopným. Proces porodu se dělí na tři doby porodní a může trvat i desítky hodin. Jak se na vše připravit?

Komplexní informace o porodu přináší interaktivní platforma Modrý Koník. Fakta o těhotenství jsou rozdělena po jednotlivých týdnech, od doby početí, respektive poslední menstruace, až po porod samotný. Budoucí maminka se tak během pár sekund dokáže zorientovat, v jaké fázi se nachází, co ji čeká a nemine, co je normální a na co si dát pozor. Zejména u prvorodiček jde o velmi žádané a cenné informace.

​Jak pracovat s informacemi?

Ideální stav zpracování informací v těhotenství je hned od prvního trimestru. Pravděpodobně se vám nepodaří „chytnout“ hned první týden, protože to většinou ještě ani samotná žena netuší, že je v jiném stavu. První těhotenský týden se totiž počítá zpětně od data poslední menstruace. Obvykle tak má žena jistotu kolem čtvrtého až šestého týdne. Využijete-li platformu Modrý Koník a zadáte datum poslední menstruace, během sekundy vám online kalkulačka vypočítá, v jakém jste týdnu, a kdy máte termín porodu.

Příprava na porod probíhá systematicky průběžně po celou dobu těhotenství. Velmi intenzivní však začíná být od třicátého týdne, kdy jdete skutečně do finiše. Pokud by se dítě narodilo předčasně právě v této době, je již 98% pravděpodobnost, že přežije bez následků. Na konci třicátého týdne těhotenství (tedy 29 tt + 6), je miminko dlouhé asi 39 cm a vážit může okolo 1,32 kilogramu.


​Předčasný porod nemusí znamenat komplikace

Lékaři právě v této době ordinují takzvanou flowmetrii, při které měří průtoky v mozkových cévách, pupečníkových cévách a také v cévách, jež zásobují dělohu a dítě. To je nezbytné proto, aby byla zajištěna ideální výživa a prospívání plodu. V případě, že se tak neděje, se lékaři začnou pídit po příčině. Nedostatečná výživa může být jednou z indikací k vyvolání porodu před termínem. Nastávající maminky mohou již začít pociťovat Braxton-Hicksovy kontrakce, což jsou takzvaní poslíčci, kdy se děloha připravuje na skutečný porod.

Publikováno: 03. 11. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Jana Kolouchová