Přívěs, nebo obytné auto? Obojí má své výhody, rozhodnutí je otázkou priorit

Nadpisem bylo vyřčeno vše podstatné. Pokud jste se rozhodli, že si pořídíte vlastní karavan, ale nemůžete se rozhodnout, zda je pro vás lepší přípojné vozidlo (tzn. přívěs), nebo obytný automobil, budete si muset ujasnit své specifické požadavky a zohlednit (nejen) finanční možnosti. Abychom vám rozhodování usnadnili, připravili jsme pro vás praktické srovnání obou variant.

Proč si (ne)pořídit obytné auto?

Začněme negativy. Obecně jsou obytňáky podstatně dražší než přívěsy, a to přibližně trojnásobně. V praxi samozřejmě záleží na stupni výbavy, značce a dalších kritériích – například špičkové německé Hobby karavany nepatří k nejdražším na trhu, a přesto patří k tomu nejlepšímu ve svém segmentu. Kromě ceny lze za nevýhodu obytných automobilů považovat méně prostoru. Ovšem ani tato „disciplína“ nemusí mít jednoznačného vítěze. Některé menší přívěsy jsou z hlediska prostoru srovnatelné s obytnými auty. Těm větším se samozřejmě rovnat nemohou. K výhodám cestování v obytném voze patří menší nároky na um řidiče – jízda s obytňákem je mnohem jednodušší než s přívěsem, a to nejen při couvání. Dále pak vyšší cestovní rychlost, což se projeví především na delších trasách (do cíle dorazíte i o několik hodin dříve než s přívěsem).

Proč (ne)cestovat s přívěsem?

Obytný přívěs nabízí spoustu prostoru, je levnější a může zůstat v kempu, zatímco se kempař vydá na výlet tažným vozem. Toť k výhodám. Co se týče nevýhod, k těm hlavním patří již zmíněné náročnější řízení. Pokud si dokážete představit, že s dlouhou soupravou bloumáte úzkými uličkami, směle do toho. Dále stojí za zmínku určité nároky na tažné vozidlo – malé auto s nedostatečným výkonem přívěs neutáhne. Resumé? Vydejte se ke specializovanému prodejci obytných aut a přívěsů, prohlédněte si vše na živo a případně si nechte poradit. Budete-li se řídit známým rčením „dvakrát měř, jednou řež“, určitě nešlápnete vedle.

Publikováno: 01. 09. 2018

Kategorie: Cestování

Autor: Milena Zvěřinová

Tagy: karavaning | karavany hobby | obytné auto nebo přívěs