Jak si během karantény udržet psychické zdraví?

Pandemie trvá velmi dlouho a momentálně je světlo na konci tunelu velmi mlhavé. Omezení svobody pohybu většina má na většinu lidí velmi negativní dopad a delší doba strávená mezi čtyřmi stěnami bytu může vést k rozvoji psychických problémů. Bez ohledu na to, zda k nim máte nakročeno, nebo se zatím cítíte fit, byste měli pro zachování duševní rovnováhy učinit maximum. Připravili jsme pro vás několik inspirativních tipů.

Ujasněte si, co se děje

Žijeme v napjaté době, která však jednou skončí – jako ostatně všechno. Nenasazujte si růžové brýle, ale na druhou stranu na věci nehleďte příliš černě. Úzkosti, strach, stres a další negativní pocity jsou naprosto přirozené a v pořádku. Ale rozhodně jim nedávejte zbytečný prostor, snažte se udržet zdravý optimismus. Pandemie není vaše chyba a nemusíte se za to trestat.

Udělejte si jasný plán

Využijte karanténu k tomu, abyste si dostatečně odpočinuli a zároveň pohnuli s resty, které vás už delší dobu straší. Jen byste si měli hned ze začátku ujasnit, kdy budete konkrétní činnosti dělat. Vytvořte si přesný plán, do kterého zahrnete sociální, relaxační, pohybové i pracovní aktivity a držte se ho. Dodržování harmonogramu eliminuje zbytečný stres.

Najděte si nové hobby

Pokud nevíte, co s volným časem a diář máte poloprázdný, není nic jednoduššího, než vyzkoušet něco nového. Někteří lidé si například pořizují termolisy a vyrábí si vlastní potištěné předměty. Některé jako dekorace do domácnosti, jiné jako dárek pro příbuzné nebo atraktivní reklamní předměty. Na odbyt jdou také řezací plotry, s jejichž pomocí lze vytvořit všechno možné. Od dekorací pro děti až po designově zajímavé letáčky pro propagaci vlastního podnikání. V kreativitě se meze nekladou a je jen na vás, do jakého projektu se pustíte.

Pozor na alkohol a jiné drogy

Řešit nadměrný stres alkoholem, který v počáteční fázi skutečně pomáhá, ale poté problémy naopak prohlubuje, je velká chyba. Množství konzumovaného alkoholu však během pandemie stouplo – buďte obezřetní a mějte na paměti, že sklenička „něčeho dobrého“ do každodenního menu nepatří.

Publikováno: 11. 03. 2021 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Ostatní

Autor: Milena Zvěřinová