Proč zařadit do svého jídelníčku kloubní výživu kolagen?

Mnoho sportovců užívá kolagenové doplňky stravy kvůli prevenci, a to především, aby nedocházelo ke zbytečným zraněním šlach, kloubů či vazů. Kolagen samotný však není určen pouze pro sportovce, ale také pro osoby, které trápí problémy související s úbytkem kolagenu. Ten si dokáže tělo vyprodukovat samo, ovšem jen v omezeném množství. S přibývajícím věkem navíc množství této bílkoviny v těle značně klesá, a proto je správným řešením podpořit své klouby, tkáně , vazy, šlachy, chrupavky pomocí doplňků stravy bohatých na kolagen.

Co je kolagen

Kolagen je nerozpustná extracelulární bílkovina, která se přirozeně vyskytuje v našem těle a to je schopno po dlouhé roky si kolagen obstarat samo. Ovšem postupem času kolagenu začíná ubývat. Kolagen obsahují šlachy, klouby, ale také zuby, pokožka či chrupavky. Tip: Hodilo by se vám objektivní srovnání oblíbených kolagenových produktů? Přečtěte si, jaký je nejlepší kolagen podle Ecoblogu.

K čemu kolagen slouží?

Jak už jsme výše zmínili, kolagen se stará o pružnost a pevnost všech tkání a je skvělou prevencí například před utržením šlach či vazů. Protože právě tyto problémy dokáží organismu pořádně zavařit, a tak není radno brát nedostatek dané bílkoviny na lehkou váhu. Používá se také v kosmetice, kde napomáhá účinně bojovat proti vráskám, protože zajišťuje také pružnost a pevnost kůže.

Kdy ho začít užívat

Protože se množství kolagenu v těle s narůstajícím věkem snižuje, je dobré ho začít používat, co nejdřív. Mnozí s kloubní výživou začínají až tehdy, když se stane něco vážného s jejich vazy, šlachami či chrupavkou, a to je většinou signál o nedostatku kolagenu. Navíc od 60 let si už organismus s produkcí kolagenu neporadí tak efektivně, a proto je užívání doplňku stravy doporučováno především starším osobám.

Publikováno: 20. 11. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Milena Zvěřinová