Výška postavy, délka nohou a kancelářské židle

Mezi nejdůležitější vybavení kanceláří patří židle. Pohodlné kancelářské židle je třeba vybírat i podle výšky postavy. Právě zde je totiž ukrytý největší problém, který se často opomíjí při výběru vhodné kancelářské židle. Každý člověk je navíc zcela jiný. Dva stejně vysocí lidé i se stejnou hmotností totiž mohou mít úplně rozdílné tělesné proporce. Jeden má krátké nohy a dlouhý trup, druhý naopak dlouhé nohy a velice krátký trup. Každému z nich vyhovovat jiný typ pohodlné kancelářské židle.

Pohodlné kancelářské židle

Důležitým předpokladem pro bezbolestné sezení jsou dostatečně podepřená záda zejména v bederní oblasti. Židle do kanceláře mohou mít opěrák zad pevný, ale lepší je výškově nastavitelný. Tvarování opěráku v bederní části je buď jen naznačeno zakřivením, nebo různě vytvarovaným molitanem. V lepších případech je však židle do kanceláře vybavena nastavitelnou bederní opěrkou. Dá se nastavit výškově, hloubkově anebo obojí, což je ideální. Výška postavy dost limituje výběr vhodného typu kancelářské židle. Při výšce nad 175 cm je nutné, aby židle do kanceláře měla výškově nastavitelný opěrák. Jinak můžete mít problém umístit bederní opěrku do správné polohy pro optimální podepření vašich zad.

Židle do kanceláře a výška postavy

Dobrá kancelářská židle by měla mít výškově nastavitelnou opěrku zad, většinou v systému up-down a ideálně i samostatně nastavitelnou bederní opěrkou. Lidé s dlouhýma nohama by měli hledat funkci posunu sedáku, nebo si tuto funkci dokoupit. Maximální podepření stehen v celé délce není nutné. Posun sedáku umožňuje také vysunutí sedáku dopředu, a tím má být lepší i podepření spodní části stehen. Čím více ale vysunujeme sedák židle dopředu, tím více podsouváme zadek. Přiškrcujeme si stehenní tepny a přetěžujete páteř. Sedněte si co nejvíce dozadu a pokud mezi přední hranou sedáku a vaší podkolenní jamkou není mezera, posuňte sedák dozadu. Když to nejde, vyberte jinou židli. Mezi přední hranou sedáku a podkolenní jamkou má být mezera 5 až 10 cm.

Publikováno: 02. 11. 2017

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Milena Zvěřinová