Žaluzie nejsou výdobytkem posledních let. Jejich historie sahá velmi daleko do minulosti

Investovali jste do nových oken a přemýšlíte nad ideálním stínícím systémem? Pokud vám nevyhovují rolety, sáhněte po klasice a kupte žaluzie. Vzhledem k obrovskému množství variant je takřka nemožné, abyste si nevybrali. Pro ty, kteří si nejsou jistí, po kterém provedení sáhnout, jsme připravili praktického průvodce. Ukážeme vám, jaké jsou vaše možnosti.

Malý výlet do historie

Žaluzie mají bohatou historii, která se píše již několik set let. Francouzské slovo jalousie (žárlivost) původně označovalo důmyslnou okenní mříž, která znemožňovala pohled dovnitř, ale nijak neomezovala při pohledu ven. Tyto mříže se hojně využívaly především v orientálních harémech, kde zabezpečovaly soukromí. Nebyly polohovatelné a s patentem na otočné lamely přišel až v roce 1812 francouzský truhlář Cohot. Žaluzie dnes nachází využití ve všech typech interiérů, vyrábí ze v mnoha rozličných provedeních a nijak nebrání tomu, aby mohly být na okno namontovány sítě proti hmyzu.

Horizontální žaluzie

Horizontální žaluzie jsou bezesporu nejrozšířenější variantou. Systém lamel je velmi jednoduchý a nevyžaduje prakticky žádnou údržbu. Snadná je i montáž, kterou jistě z vládnete i svépomocí. Přesvědčit by vás mohla i cenová dostupnost – horizontální žaluzie patří k vůbec nejlevnějším stínícím systémům a vítr v peněžence vám jistě neudělají. Lamely se vyrábí v nepřeberné množství barevných provedení, při čemž si můžete vybrat mezi matným, lesklým a metalickým povrchem. Nejrozšířenější materiál je hliník, ale v posledních letech opět stoupá zájem i o dřevo a bambus. Do interiéru, ve kterém dominují dřevěné prvky a přírodní materiály, jsou jako stvořené a podtrhnou jeho nevšední atmosféru. Bambusové lepené lamely vynikají extrémní tvrdostí a pružností. Nepřijímají vlhkost a proto jsou vhodné i do koupelny nebo k bazénu. V případě dřevěných lamel si dejte dobrý pozor na jejich povrchovou úpravu. Dřevo by mělo být ošetřeno nezávadnými barvami a zároveň odolat UV záření. Jedině tak lamelám po mnoho let vydrží původní barevnost. Za zmínku stojí také lamely z plisované látky, která je natahovatelná a umožňuje částečné, nebo úplné zatmění. Ovládání horizontálních žaluzií je zpravidla řešeno řetízkem, který je praktičtější než tyčka a provázek. V rámci snadnější manipulace je lze zkombinovat také s elektrickým pohonem.

Vertikální žaluzie

Vertikální žaluzie představují efektivní řešení pro větší zasklené plochy a montují se do překladu nad oknem, nebo přímo na strop. Instalace systému není komplikovaná a jeho jedinou nevýhodou je fakt, že vyžadují prostor. Lamely jsou naskládány ve vodící liště a k jejich manipulaci slouží řetízek a případný elektrický pohon. Látkové lamely se vyrábí v rozmanitých rozměrových variantách a je jen na vás, zda zvolíte užší nebo širší alternativu. Pokud se obáváte časově náročné údržby, máme pro vás dobrou zprávu. Díky antistatické úpravě se na povrchu lamel neusazuje prach a jsou proto trvale čisté. Vertikální žaluzie mají ambice na to, aby zaujaly pozici dominanty interiéru. Vhodně zvolená barevná kombinace z nich udělá nepřehlédnutelný prvek a v případě potištěné varianty pak malé umělecké dílo. A neměli bychom zapomenout na další funkci. Tyto interiérové žaluzie lze využít i jako optickou stěnu k rozdělení větší místnosti na několik menších částí.

Publikováno: 20. 04. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Milena Zvěřinová