Jarní nachlazení: Pomůžou vitamíny

Letošní zima byla spíše mírná, sněhu jsme si mimo hory užili jen minimálně a počasí nám spíše připomínalo podzim. O to více jsme ale náchylní k onemocnění, proto je důležité posilovat imunitu.

Nechtěné nachlazení

Střídání počasí za okny připomíná spíše duben. V jednu chvíli svítí sluníčko, během pár minut se spustí sněhová přeháňka a pak nás potrápí pořádný vítr. Právě sluníčko a vysoké teploty nás dokážou zmást a tak se, stejně jako každé jaro, mnoho z nás vystavuje riziku prochladnutí a následné rýmě. Vyrazíme v lehké mikině, na slunci je nám tak akorát, ale rychlé ochlazení k večeru už je nepříjemné a naše oblečení nedostačující. Po příchodu domů si tak uvaříme horký čaj a doufáme, že máme dostatečně silnou imunitu, abychom neonemocněli. Imunitu si můžeme zlepšit a být tak odolnější a zdravější.

Relax a vitamíny

Ve zdravém těle zdravý duch, říkaly naše babičky a měly pravdu. K dobré imunitě vede pravidelný pohyb, vyvážená strava s dostatkem vitamínů, kvalitní odpočinek a také otužování. Ze dne na den své návyky změní málokdo a pod studenou sprchu se také nemá cenu bez přípravy vrhat, přesto však můžeme svou imunitu podpořit a něco pro ni udělat. Dejte si relaxační koupel dopřejte si dostatek spánku a dobře oblečení vyrazte na výlet do přírody nebo alespoň krátkou procházku. Hlavně ale nezapomínejte na přísun vitamínů, ideálně v přirozené formě. Ideální je pro dospělé i děti připravit smoothie, koktejl z ovoce a zeleniny doplněný o bylinky, semínka a třeba i med. Vše zvládne výkonný smoothie mixér Orava, na vás je jen vybrat suroviny, nakrájet je a stisknout tlačítko startu. Mixovací nádoba má objem 2 litry, takže si můžete dopřát opravdu hodně vitamínů. Mixér s výkonným 1500W motorem si poradí i s ledem nebo oříšky díky plynulé regulaci výkonu až do 23 000 otáček za minutu. Zpracované potraviny si uchovají všechny výživné látky, minerály a vitamíny a tak si můžete připravit vitamínovou bombu v podobě chutného koktejlu. Univerzální recept na smoothie neexistuje, jednoduše použijte to, co máte doma. Ovoce a zeleninu doplníte tekutinou, což může být voda, mléko nebo třeba kefír, přidáte případně bylinky nebo semínka a rozmixujete v lahodný a hustý koktejl.

Publikováno: 29. 02. 2020 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Milena Zvěřinová