Vybíráme stůl do kuchyně či jídelny: Jaké jsou možnosti?

V kuchyni se koncentruje více dominantních prvků. Jedním z nich je jídelní stůl, který je považován za centrum rodinného života. Při jeho výběru doporučujeme zohlednit nejen funkční, ale také estetický rozměr a vhodné umístění. Jak vybrat jídelní stůl, který se stane oblíbeným místem pro pohoštění a společné chvíle? Tak jako kuchyňská linka, i samotný jídelní stůl vyžaduje pozornost. Potřebujete stůl dostatečně prostorný, stabilní a zároveň vhodně dotvářející celkový prostor. U jídelního stolu se totiž setkává celá rodina a dokáže pohostit vaši návštěvu. Pokud je v centru otevřeného denního prostoru, už nemusí být jen místem ke stolování. Může zastoupit roli dočasného stolu pro homeoffice nebo posloužit dětem pro přípravu domácích úkolů.

V hlavní roli dřevo a ocel

Na stránkách steelbro.cz můžete vybírat z široké škály industriálně laděných solitérů i setů. V e-hopu najdete stylové kovové nohy ke stolu v duchu současných nábytkových trendů. Na samotné špici nyní stojí stoly s ocelovou konstrukcí a velmi tlustou deskou z masivního dřeva. Hlavní roli zde hraje struktura a vzor zdánlivě neopracovaného dřeva, jakožto i surový charakter kovového torza.

Jídelní stůl podle počtu lidí

Hledáte jídelní stůl pro čtyři, šest nebo osm lidí? Pro každou osobu počítejte se šířkou stolu minimálně 60 cm a hloubkou 40 – 45 cm. Tehdy je stolování komfortní a každému se u stolu dostane dostatek místa. Jídelní stůl pro 4 lidi by tak měl mít minimální rozměry 120 × 80 cm. Zvolíte-li stůl širší než 80 cm, získáte cenné středové pásmo na mísy s jídlem a další servírování. U kulatých stolů postačuje průměr 100 cm pro 3 nebo 4 osoby u stolu. Každá další dvojice lidí u stolu vyžaduje zvětšení průměru stolu v průměru o 30 cm (pro 6 lidí tedy volte kulatý stůl o průměru 130 cm). Neméně důležitým parametrem je výška jídelního stolu, která by se pro pohodlné sezení měla odvíjet od židlí. Výška desky jídelního stolu je cca 25 – 30 cm nad sedadly židlí, zároveň však nepřesahuje výšku 75 cm.

Ideální místo pro jídelní stůl

Známe-li orientační rozměry budoucího jídelního stolu, je na čase je zvážit možnosti prostoru, ve kterém bude jídelní stůl umístěn. Jde o kuchyni, kuchyni spojenou s obývacím pokojem, nebo samostatnou jídelnu? V úvahu je třeba vzít dispoziční řešení interiéru, aby se zachovala jeho funkčnost a plynulost. K jídelnímu stolu totiž přirozeně patří židle, se kterými se bude manipulovat, a proto nepřistupujte na příliš kompromisní řešení. Kolem jídelního stolu by měl zůstat volný prostor o šířce minimálně 90 cm z těch stran, ke kterým jsou přikládány židle. Výjimku má pouze jídelní stůl opřený o zeď nebo o část kuchyňské linky, kde se již předem počítá, že jedna strana nebude používána ke stolování.

Publikováno: 25. 06. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Milena Zvěřinová